W tej zakładce przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące możliwości pomocy osobom bezdomnym, przebywającym na terenie miasta Częstochowy. |
TELEFONY INTERWENCYJNE I ALARMOWE |
112 – numer alarmowy
Interwencja kryzysowa:
(34) 378 51 01 (02) – Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie
0 800 579 997 (0 800 KRYZYS) – numer bezpłatny z tel. stacjonarnych
987 – bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych
(połączenia bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych), pod tym numerem można uzyskać informacje o lokalnych instytucjach udzielających pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia
Służby porządkowe:
986 – Straż Miejska w Częstochowie
997 – Komenda Miejska Policji w Częstochowie
Ochrona zdrowia:
999 – Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie
KIEROWANIE OSÓB BEZDOMNYCH DO PLACÓWEK |
Po rozeznaniu sprawy odpowiednie służby (streetworkerzy, funkcjonariusze Policji lub Straży Miejskiej) kierują osoby bezdomne do:
-
Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie
Sekcji ds. Przeciwdziałania Bezdomności, ul. Krakowska 34, -
placówek dla osób bezdomnych
(w tym dla osób bezdomnych wymagających opieki, w miarę posiadanych wolnych miejsc), -
szpitala (osoby wymagające pomocy lekarskiej),
-
Ośrodka Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi w Częstochowie – Izby Wytrzeźwień,
ul. Sikorskiego 78, tel. (034) 361 38 82
(osoby w stanie nietrzeźwości, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób).
ZASADY UDZIELANEJ POMOCY |
W czasie pobytu w ośrodku wsparcia, osoba bezdomna otrzymuje :
-
w schronisku, placówce dla osób bezdomnych – schronienie, gorący gorący posiłek oraz możliwość skorzystania z węzła sanitarnego i pralni,
-
w ogrzewalni – możliwość spędzenia nocy, skorzystania z łaźni, zmiany odzieży, otrzymania środków czystości, gorącej herbaty.
Działania podejmowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Sekcję ds. Przeciwdziałania Bezdomności w Częstochowie, ul. Krakowska 34, w ramach pomocy osobom bezdomnym:
-
wydawanie przez pracowników socjalnych skierowań, umożliwiających korzystanie z pobytu w jednej z placówek dla bezdomnych, w tym informowanie o możliwości skorzystania z Ogrzewalni Miejskiej przy ul. Sikorskiego 78a,
- umożliwienie skorzystania z posiłku w jadłodajni oraz innej pomocy doraźnej w placówkach pomocy doraźnej na terenie miasta Częstochowy (zgodnie z załącznikiem),
- potwierdzanie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, umożliwiających korzystanie z placówek służby zdrowia,
- udzielanie wsparcia w postaci finansowej bądź rzeczowej (m.in. paczki czystościowe, paczki żywnościowe).
- praca socjalna – opracowanie, a także wsparcie w realizacji, Indywidualnego Planu Wychodzenia z Bezdomności; mobilizowanie do zmiany życiowej sytuacji m.in. podjęcia terapii odwykowej jeśli jest wskazana, podjęcia pracy (możliwe skierowanie na warsztaty w CIS), wsparcie w poradzeniu sobie z innymi problemami, których konsekwencją jest bezdomność.
STREETWORKING |
Na terenie miasta Częstochowy streetworkerzy (stosownie do potrzeb) w asyście funkcjonariuszy Policji lub Straży Miejskiej na bieżąco monitorują miejsca niemieszkalne, w których przebywają osoby bezdomne tj. ogródki działkowe, altany, piwnice, klatki schodowe, pustostany, kanały ciepłownicze.
Po dokonaniu oceny sytuacji osoby bezdomnej pod kątem zagrożenia zdrowia lub życia, informują o możliwości uzyskania wsparcia w placówkach dla osób bezdomnych i kierują do Sekcji ds. Przeciwdziałania Bezdomności w Częstochowie przy ul. Krakowskiej 34.
W uzasadnionych sytuacjach wezwane zostaje Pogotowie Ratunkowe. W sytuacjach kryzysowych, zwłaszcza w godzinach nocnych, osoby bezdomne mogą skorzystać z usług Ogrzewalni Miejskiej w Częstochowie przy ul. Sikorskiego 78a.