DOSL Podjasnogórska. Rozwijaj się z DOSL Podjasnogórska!

#DOSLPodjasnogórska
🧠 To, że o mózg należy dbać wiedzą wszyscy, ale czy wiemy jak to zrobić?
🧠⬆️ Dzisiaj w ramach naszego cyklu rozwojowego zachęcamy do zgłębienia tematu rozwijania nowych umiejętności, rozwijania tego niezwykle ważnego narządu oraz poznania, co nam szkodzi, a co pomaga!
 
🗓️ Jakiś czas temu obchodziliśmy Europejski Dzień Mózgu, opis tego święta znajdziecie w poście DOSL Błeszno.
🧠⬆️ My dzisiaj skupimy się na jego rozwoju!
💡 Na pierwszym miejscu należy postawić aktywność fizyczną.
Może się to wydać zaskakujące, ale uprawiając jogging czy pływanie zdecydowanie rozwijamy nasze możliwości poznawcze oraz refleks.
Co jeszcze bardziej zaskakujące – słuchając audycji radiowej czy oglądając sport w telewizji, nasz mózg przyspiesza niczym ferrari!
Badacze z uniwersytetu w Chicago doszli do wniosku, że takie oglądanie sportu sprawia, że aktywizują się rejony mózgu odpowiedzialne za planowanie i kontrolowanie.
 
💡 Na drugim miejscu stawiamy dobry humor i kontakt z ludźmi.
Czasem nie doceniamy tego jak wielką przysługę dla naszego mózgu robimy mając kontakt z drugim człowiekiem. Badania wykazały, że dobry humor usprawnia intelekt, w przeciwieństwie do stanów depresyjnych, które ten rozwój hamują.
 
💡 Trzecie miejsce zajmuje sen i odpoczynek!
Odpowiednia ilość snu i odpoczynku pozytywnie wpływa na działanie naszego mózgu przez cały dzień. Zbyt krótki sen może zakłócić nasze mechanizmy regulacji hormonalnej oraz zwiększyć prawdopodobieństwo wielu chorób.
 
💡 Miejsce czwarte przeznaczyliśmy na różnorodność!
Nasz mózg nie znosi nudy! Sposób na to jest prosty – kilka razy w ciągu dnia zaskoczmy swój mózg. Jedź do pracy inną drogą, przejdź się na spontaniczny spacer po wyjściu z samochodu zamiast prosto do domu, zrób czynności poranne nieco na odwrót. Skupiaj się na danej chwili.
 
💡 Piąte miejsce jest dla nauki i kultury!
Codzienna nauka czegoś, w oczywisty sposób pozytywnie wpływa na działanie mózgu! Warto więc zapamiętywać nowe słówka w obcym języku, uczyć się tekstów piosenek czy wyłapywać nowinki ze świata popularnonaukowego.
 
Należy pamiętać, że w brew wszelakim przekonaniom nasz mózg niema wieku. Pod siwym włosem może i jest on nieco mniejszy, niż w wieku 20 lat, ale to nie oznacza braku jego sprawności! Kto powiedział, że w wieku 60 czy 80 lat nie możemy nauczyć się nowego języka, szydełkowania czy pływania?
 
Zaś czytanie, słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy przyglądanie się sztuce to doskonała rozrywka dla mózgu.
 
🧠 Te czynniki mogą zaszkodzić rozwojowi mózgu, dobrze jest ich unikać:
⬇️ stres
⬇️ używki
⬇️ urazy, uszkodzenia
⬇️ toksyczne otoczenie
⬇️ negatywne myślenie.
 
🧠 My gorąco zachęcamy do rozwiązywania wielu zagadek, które oferują na tej stronie Dzielnicowe Ośrodki Społeczności Lokalnej!
🧠 Zagadki, krzyżówki i łamigłówki wprawiają Nasz mózg w dobry nastrój i pobudzają do dalszego działania!
🧠⬆️ Polecamy zgłębić temat usprawniania mózgu zaglądając do artykułów poniżej! 👇👇👇
https://zwierciadlo.pl/psychologia/nawyki-ktore-usprawnia-prace-twojego-mozgu-sprawdz-co-mu-pomaga-a-co-szkodzi?utm_source=portal&utm_medium=skok-na-intelekt-einsteina-jak-usprawniac-mozg&utm_campaign=czytajtakze-srodtekst
https://zwierciadlo.pl/zdrowie/skok-na-intelekt-einsteina-jak-usprawniac-mozg