Zakończyliśmy 12. edycję “Kawiarenki dla Seniora”. Podsumowanie akcji, kolejny rekord frekwencji

Zakończyła się 12. edycja „Kawiarenki dla Seniora”. To akcja w ramach której częstochowscy seniorzy i seniorki mogli w wybranych lokalach gastronomicznych wypić kawę i herbatę za symboliczną złotówkę. Zainteresowanie było ogromne, znowu wydano rekordową ilość kuponów uprawniających do skorzystania z oferty.

Kawiarenka dla Seniora” to oferta dostępna w Częstochowie już od dwunastu sezonów. W ramach akcji częstochowscy restauratorzy, właściciele klubów i kawiarni zapraszają seniorki i seniorów do swoich lokali na kawę i herbatę, których koszt to tylko 1 zł. Aby skorzystać z akcji, należy pokazać specjalny kupon. Do końca grudnia 2019  można go było odebrać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie, który jest organizatorem akcji.

Podczas dwunastej edycji „Kawiarenki dla Seniora”, trwającej od czerwca do grudnia 2019 roku, wydano 4517 kuponów uprawniających do zakupu kawy lub herbaty za 1 zł – to o niemal 500 więcej niż przed rokiem i 1000 więcej niż dwa lata temu. W każdym tygodniu ostatniej edycji uczestnicy pobierali od 60 do 160 karnetów.

– W każdym sezonie „Kawiarenki” obserwujemy wzrost liczby uczestników. Kiedy wydaje nam się, że liczby są bardzo duże i będzie ciężko osiągnąć podobną frekwencję, okazuje się, że nowa odsłona przynosi kolejny rekordmówi Małgorzata Mruszczyk, dyrektor MOPS w Częstochowie. – To pokazuje ogólną tendencję do włączania się starszych mieszkańców naszego miasta w życie społeczne. Chcą działać, a my, przy współpracy restauratorów, im to ułatwiamy. Serdecznie dziękuję wszystkim, dzięki którym „Kawiarenka” wspiera seniorów już od dwunastu sezonów.

Celem akcji jest umożliwienie seniorkom i seniorom aktywnego spędzenia czasu, zachęcenie do wychodzenia z domu i podejmowania kolejnych ciekawych aktywności.

– „Kawiarenka dla Seniora” to bardzo miły pretekst, by spędzić czas w gronie znajomych, integrować się ze społecznością lokalną – podkreśla prezydent Krzysztof Matyjaszczyk – Bardzo często jest to pierwszy impuls, który pociąga za sobą kolejne pomysły na aktywne spędzanie czasu. Starsi mieszkańcy i mieszkanki mogą wybierać w bogatej ofercie, którą miasto przygotowało specjalnie z myślą o nich. Od klubów seniora, miejsc spotkań z zajęciami tematycznymi, poprzez udział w programach profilaktycznych i zdrowotnych, do korzystania z oferty kulturalnej, placów rekreacji ruchowej i możliwości spotykania się w pięknych plenerach Częstochowy, na przykład przy tężniach na Promenadzie im. Czesława Niemena.

Udział w akcji brali nie tylko seniorzy i seniorki indywidualnie, ale także osoby korzystający ze wsparcia Dziennego Domu „SENIOR+” oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przy ul. Kontkiewicza 2.

W roku 2019 w realizację akcji włączyło się 17 lokali (liczbowo, tyle samo, co w roku ubiegłym , chociaż kilka brało udział w „Kawiarence” pierwszy raz).

Oto lista:

Restauracja TORRA – Częstochowa, ul. Racławicka 2

JAZZ CLUB FIVE O’CLOCKCzęstochowa, ul. Wilsona 16

Restauracja TOPOLLINO – Częstochowa, al. NMP 67

Restauracja POP-ART – Częstochowa, Skwer Solidarności

Kawiarnia CAFE BELG – Częstochowa, al. NMP 32

Kawiarnia CAFFE DEL CORSO – Częstochowa, al. NMP 53

GOSPODA RYBNA – Częstochowa, ul. Focha 16

Gospoda ZŁOTY GARNIEC – Częstochowa, ul. Iglasta 8

Kawiarnia NADO CAFECzęstochowa, al. NMP 59

Kawiarnia TUTANCHAMON CAFECzęstochowa, ul. Wały Dwernickiego 11 pawilon 7

Klubokawiarnia ALTERNATYWA 21 – Częstochowa, ul. Mielczarskiego 20

Kawiarnia CAFE 29 – Częstochowa, al. NMP 29

Restauracja POD RATUSZEM Częstochowa, al. NMP 45

Restauracja A NÓŻ WIDELECCzęstochowa, ul. Racławicka 18

Restauracja KARMACzęstochowa, ul. Szymanowskiego 1

Restauracja BUŁA Z JAJEM – Częstochowa, ul. Waszyngtona 18 lok. 2 i 17

Kawiarnia DWA KOTY – Częstochowa, al. NMP 43

Organizatorzy dziękują serdecznie właścicielom kawiarni, klubów i restauracji, którzy włączyli się do akcji. Dwunasta edycja się zakończyła, ale MOPS już przygotowuje się do kolejnej. Przedstawiciele lokali zainteresowani udziałem w edycji, która ruszy około czerwca 2020 roku, proszeni są o kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie (pod numerem tel. 34 322 40 79). Podczas startu akcji każdy z lokali otrzymuje oznaczenie „Miejsce Przyjazne Seniorom” – z datą rozpoczęcia danej edycji.