Zakończenie roku terapeutycznego w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie

ZAKOŃCZENIE ROKU TERAPEUTYCZNEGO W CENTRUM POMOCY DZIECKU NIEPEŁNOSPRAWNEMU I JEGO RODZINIE

Zakończ się rok terapeutyczny w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie. Były podziękowania, dyplomy, smakowity piknik, a także niespodzianka od terapeutów dla dzieci i ich rodziców – przygotowane przez nich przedstawienie „Czerwony Kapturek”.

26 czerwca dzieci i młodzież uczestnicząca w zajęciach Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie, a także członkowie ich rodzin, wzięli udział w uroczystym zakończeniu roku terapeutycznego.

Spotkanie odbyło się w ogrodzie ośrodka. Wzięli w nim udział przedstawiciele Urzędu Miasta – przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski oraz Naczelnik Wydział Polityki Społecznej Adrian Staroniek, a także Zastępca Dyrektora MOPS Iwona Borysiuk.

– Staram się, kiedy tylko mogę, uczestniczyć w każdym spotkaniu organizowanym przez Centrum, atmosfera, która tu panuje jest niezwykła i nastraja pozytywnie na bardzo długo – podkreślał Zdzisław Wolski, dziękując w imieniu władz miasta za działania na rzecz rodzin i osób potrzebujących wsparcia. – Kierownictwo, pracownicy, rodzice i podopieczni Centrum tworzą wspólnie miejsce pełnej dobrej energii, radości, ale także niezwykle ważne w obszarze terapii, wsparcia i edukacji.

Goście honorowi wręczyli podopiecznym tradycyjne “CENTRUSIKI” – czyli dyplomy i podziękowania za całoroczny udział w zajęciach. Były również słodkie wyróżnienia – “MAMA NA 5+” dla mam naszych wspaniałych uczestników, które najaktywniej uczestniczyły w minionym roku w warsztatach prowadzonych przez psychologa. Na zakończenie nasza kadra  zaprezentowała przygotowywaną pieczołowicie od dłuższego czasu niespodziankę – “Bajkę o Czerwonym Kapturku”, w której we wszystkie role wcielili się pracownicy “CENTRUM”. Bajka była pełna humoru, a dzieci nie mogły powstrzymać radości na widok swoich terapeutów w przebraniach zwierzątek i innych bajkowych postaci. Opowieść miała też wymiar edukacyjny – podkreślono, że nie wolno wpuszczać obcych osób do domu, a także rozmawiać z nieznajomymi.

Podczas rodzinnego pikniku nie mogło również zabraknąć domowych łakoci i potraw – m.in. marchewkowych babeczek,  pysznego żurku i kiełbasek z grilla. Zorganizowano także „rodzinną fotobudkę” dla naszych podopiecznych i ich najbliższych.

Zakończenie roku terapeutycznego nie oznacza przerwy w zajęciach – Centrum pracuje przez cały rok. Początek wakacji oraz piknik podsumowujący, tradycyjnie kończy okres terapeutyczny i wprowadza w letni program w ramach planu terapeutycznego “LATO W MIEŚCIE”. Większość zajęć będzie odbywać się na świeżym powietrzu, zaplanowano dużo warsztatów z arteterapii, kulinarnych i sensorycznych.

Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie działa w strukturach MOPS w Częstochowie. Oferuje pomoc dzieciom z różnymi problemami rozwojowymi, a także ich rodzicom. Obszar działań to m.in. konsultacje i terapie pedagogicznepsychologiczne, logopedyczne oraz fizjoterapia, a także Dom Dziennego Pobytu dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, Klub Dziecka i Rodzica “Słoneczko” oraz grupa wsparcia dla rodziców i opiekunów.

Warto podkreślić, że Centrum oferuje pomoc nie tylko dzieciom z niepełnosprawnościami. Mogą z niej także skorzystać między innymi rodzice noworodków i maluszków, których zaniepokoi rozwój ich dzieci (zarówno psychiczny jak i ruchowy), dzieci po wypadkach komunikacyjnych czy z innymi problemami dotyczącymi rozwoju psychoruchowego.

Konsultacje i zajęcia oraz terapie oferowane przez ośrodek są dla mieszkańców Częstochowy w większości bezpłatne i niezależne od oferty NFZ (można korzystać z obu form wsparcia niezależnie od siebie i równolegle). Po wsparcie można się zgłaszać w dowolnym momencie roku.