W nocy dostarczano ciepłe posiłki osobom bezdomnym. Akcję koordynował MOPS


Dzisiejsza noc (z 22 na 23 stycznia 2019) była  bardzo bardzo mroźna, w związku z tym wznowiono Akcję “ZIMA”,
w ramach której podczas wieczornego i nocnego patrolowania miasta, osobom bezdomnym, przebywającym w miejscach niemieszkalnych, dostarczano gorącą zupę, herbata, pieczywo. Posiłki przygotowała Fundacja Chrześcijańska “Adullam”, a dostarczał patrol Straży Miejskiej wraz ze streetworkerem. Akcję każdorazowo koordynuje MOPS w Częstochowie. Jest to działanie organizowane przez Partnerstwo Lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności na terenie Gminy Miasta Częstochowy.

Patrol Straży Miejskiej oraz streetworker dotarli dzisiejszej nocy do kilkudziesięciu miejsc niemieszkalnych. Rozdano łącznie 36 porcji ciepłych  posiłków. Sprawdzano sytuację osób bezdomnych przebywających poza placówkami – m.in. w altanach, pustostanach, wiatach. Takie akcje to  pomoc doraźna i  próba przekonania osób bezdomnych do skorzystania z możliwości pobytu np. w Ogrzewalni Miejskiej przy ul. Sikorskiego 78a , a także pomocy długofalowej. 

To już druga noc w tym sezonie zimowym, podczas której posiłki dostarczane były do miejsc niemieszkalnych. Sytuacja pogodowa jest monitorowana i na bieżąco będzie podejmowana decyzja o wznawianiu akcji za każdym razem, gdy temperatury spadną mocno poniżej zera.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina także, by w mroźne dni i noce zwracać szczególną uwagę zarówno na osoby bezdomne, jak i na starsze, samotne, z  niepełnosprawnościami i wszystkie, którym może zagrażać niska temperatura.

W przypadku zauważenia osób wymagających pomocy, szczególnie tych przebywających na zewnątrz, należy niezwłocznie zawiadomić służby np. dzwoniąc pod numer alarmowy 112, do Straży Miejskiej – tel. 986 lub poinformować MOPS w Częstochowie – tel. 34 37 24 200.

Przypominamy, także o numerze 987 to bezpłatna infolinia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w  Katowicach. Pod tym numerem można uzyskać informacje o lokalnych instytucjach udzielających pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych z woj. śląskiego. Połączenia są bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.