Ruszyła akcja “Kawiarenka dla Seniora”

KAWIARENKA DLA SENIORA 2019

Rusza kolejna – już dwunasta – edycja akcji „Kawiarenka dla Seniora”. Do grudnia seniorzy będą mogli w wybranych lokalach na terenie miasta wypić kawę i herbatę za symboliczną złotówkę. Wystarczy okazać kupon, który jest do odebrania w MOPS.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje „Kawiarenkę dla Seniora” wspólnie z lokalnymi restauratorami, którzy zapraszają seniorów do swoich lokali na kawę i herbatę za symboliczną złotówkę.

Inauguracja tradycyjnie już odbyła się w jednym z lokali uczestniczących w akcji – tym razem była to Gospoda „Złoty Garniec” . W spotkaniu wzięli udział: prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Adrian Staroniek, dyrektor MOPS Małgorzata Mruszczyk, przedstawiciele organizacji współpracujących z seniorami, seniorzy i restauratorzy. Reprezentantom lokali gastronomicznych, które przystąpiły do akcji wręczono wyróżnienia „Miejsce przyjazne seniorom” poświadczające udział w tegorocznej akcji.

– Z roku na rok do akcji chce dołączać coraz więcej restauracji, kawiarni i pubów – podkreślał prezydent Matyjaszczyk. – Rośnie również liczba seniorów, którzy korzystają ze specjalnych kuponów. To wszystko dowodzi, że to przedsięwzięcie jest potrzebne i doskonale spełnia swoją rolę.

Aktywność częstochowskich podkreślała także Elżbieta Markowska ze Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.

– Od 2013 roku prowadzimy Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów. Na przestrzeni lat wiele się nauczyłam. Seniorzy jeszcze bardziej nakręcają mnie do działania. Jeżdżąc po Polsce, obserwuję, jak traktowana jest ta grupa społeczna w innych miastach. – mówiła Elżbieta Markowska. – Częstochowscy seniorzy udowadniają, że podczas jesieni życia można realizować marzenia, które kiedyś wydawały się nierealne. „Kawiarenka dla seniora” mobilizuje do wyjścia z domu, a także pozwala na nawiązanie nowych przyjaźni.

Kawiarenka dla Seniora ma aktywizować, dawać pretekst do włączania się w życie społeczne miasta. To jedno z wielu działań wpisujących się w program „Częstochowa wspiera seniorów”. Skorzystać z akcji mogą mieszkańcy Częstochowy powyżej 60. roku życia, bez względu na wysokość posiadanego dochodu, bez żadnych formalności. Jedynym warunkiem udziału w akcji jest odebranie w MOPS kuponu i okazanie go w wybranym przez siebie lokalu.

Kupony wydawane są w każdym tygodniu – przez cały okres trwania akcji:

  • we wtorki w godzinach od 10.30 do 12.30 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2, parter, pokój nr 8,

  • w środy w godzinach od 10.00 do 11.00 w siedzibie Sekcji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, al. Niepodległości 20/22, parter, pokój nr 20,w każdy czwartek – w godz. 9.30-11.30 – w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie przy ul. Kilińskiego 13.

  • w czwartki w godzinach od 9.30 do 11.30 w siedzibie Sekcji Pracy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, ul. Kilińskiego 13, parter, pokój nr 3.

Częstochowski MOPS koordynuje działania związane z przygotowaniem i samą realizacją Kawiarenki. Tegoroczna edycja rozpocznie się 4 czerwca i potrwa do grudnia 2019 roku.

KAWIARENKA W LICZBACH

W roku 2019, podobnie jak w roku ubiegłym, do akcji dołączyło 17 restauratorów, właścicieli klubów, restauracji i kawiarni.

  • Dla porównania w poprzednich latach: w 2017 r. współpracowano z 15 restauratorami, w 2016 r. współpracowano z 12 restauratorami.

Z każdym wydawanych jest coraz więcej kuponów.

  • W 2018 r. tygodniowo wydawano od około 60 do nawet 160 karnetów uprawniających do  skorzystania z oferty “kawa lub herbata za 1 zł”. W trakcie całej edycji wydano ogółem 4040 kuponów.

Dla porównania w poprzednich edycjach: w 2017 r. wydano 3 623 kupony, w 2016 r. wydano około 2200 kuponów.

Lista lokali gastronomicznych – „Kawiarenka dla seniora 2019”

Restauracja TORRA – Częstochowa, ul. Racławicka 2,

Klub „Jazz Club Five O‘Clock” – Częstochowa, ul. Wilsona 16,

Restauracja TOPOLLINO – Częstochowa, Al. NMP 67,

Restauracja POP-ART – Częstochowa, Skwer Solidarności,

Kawiarnia CAFE BELG – Częstochowa, Al. NMP 32,

Kawiarnia CAFFE DEL CORSO – Częstochowa, Al. NMP 53,

Kawiarnia NADO CAFE – Częstochowa, Al. NMP 59,

Gospoda Rybna – Częstochowa, ul. Focha 16,

Gospoda ZŁOTY GARNIEC – Częstochowa, ul. Iglasta 8,

Kawiarnia TUTANCHAMON CAFE – Częstochowa, ul. Wały Dwernickiego 11 pawilon 7,

Kawiarnia „CAFE 29” – Częstochowa, Al. NMP 29,

Klubokawiarnia „ALTERNATYWA 21” – Częstochowa, ul. Mielczarskiego 20,

Restauracja A NÓŻ WIDELEC – Częstochowa, ul. Racławicka 18,

Restauracja POD RATUSZEM – Częstochowa, Al. NMP 45,

Restauracja KARMA – Częstochowa, ul. Szymanowskiego 1.

oraz nowe lokale, które dołączyły w tym roku:

Restauracja BUŁA Z JAJEM – Częstochowa, ul. Jerzego Waszyngtona 18 lok. 2 i 17,

Kawiarnia DWA KOTY CAFE – Częstochowa, al. NMP 43.

Organizatorzy zachęcają kolejnych restauratorów do kontaktu i włączenia się w akcję dedykowaną seniorom – dołączyć można w każdym momencie. Formalnościami związanymi z realizacją akcji zajmuje się Sekcja Pracy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie (Częstochowa, ul. Kilińskiego 13 ).