Pomoc osobom w kryzysie bezdomności. W nocy patrole z ciepłymi posiłkami ponownie kontrolowały miejsca niemieszkalne

W nocy z niedzieli na poniedziałek ponownie patrole wyposażone w ciepłe posiłki, ubrania i koce dla osób bezdomnych kontrolowały tzw. miejsca niemieszkalne.

Akcja jest realizowana przez Partnerstwo Lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności, doraźne wsparcie dla osób borykających się z problemem bezdomności przebywających poza placówkami jest realizowane każdorazowo, gdy w nocy temperatura spada mocno poniżej zera.

Patrole złożone ze streetworkerów oraz strażników miejskich  skontrolowały dzisiejszej nocy 33 miejsca (m.in. pustostanów, wiat przystankowych, altan). Zastano tam 29 osób, wydano 50 posiłków.

Działania były koordynowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie. Posiłki przygotowała Fundacja Chrześcijańska “Adullam”, ich dostarczaniem zajmował się patrol częstochowskiej Straży Miejskiej oraz streetworkerzy Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy “AGAPE”, ubrania, kołdry i śpiwory dla osób bezdomnych zapewnili Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Fundacja Chrześcijańska Adullam.

Prosimy wszystkie Mieszkanki i Mieszkańców Częstochowy o zwracanie bacznej uwagi na sytuację wszystkich osób, którym mogą w okresie zimowym zagrażać niskie temperatury – szczególnie osób bezdomnych, starszych i samotnych.

W przypadku zauważenia osób wymagających pomocy, szczególnie tych przebywających na zewnątrz, należy niezwłocznie zawiadomić służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Przypominamy również i numerze do do Straży Miejskiej – tel. 986 i MOPS w Częstochowie – tel. 34 37 24 200.

Działa również całodobowa infolinia uruchomiona przez Śląski Urząd Wojewódzki. Łącząc się bezpłatnie z numerem 987 można uzyskać informacje dot. wsparcia osób bezdomnych na terenie województwa śląskiego, w zakresie noclegu i wyżywienia.