Podsumowanie akcji “Kawiarenka dla Seniora”. Znowu rekordowa frekwencja

Podsumowaliśmy 11. edycję akcji Kawiarenka dla Seniora”, która była realizowana od maja do grudnia 2018 roku. Spotkanie odbyło się w Restauracji pod Ratuszem – jednym z lokali biorących udział w zeszłorocznej akcji. Warto dodać, że w minionym roku padł kolejny rekord – częstochowscy seniorzy wypili w ramach akcji ponad 4 tysiące kaw i herbat.

Kawiarenkę dla Seniora” realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie we współpracy z restauratorami. Lokalni przedsiębiorcy zapraszają seniorów do swoich lokali, serwując im kawę i herbatę za symboliczną złotówkę. Udział w akcji to nie tylko ulga dla portfela, to przede wszystkim sposób na aktywizację częstochowianek i częstochowian w wieku senioralnym i umożliwienie im pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Kawiarenka to jedna z inicjatyw realizowanych w mieście specjalnie z myślą o komforcie, dobrym samopoczuciu i aktywizacji osób 60+.

W 2018 roku wydano 4 040 kuponów uprawniających do zakupu kawy lub herbaty za 1 zł Dla porównania w 2017 r. wydano 3 623, a w 2016 roku – 2200 kuponów.

Podczas spotkania wręczono także podziękowania restauratorom, którzy wzięli udział w akcji w 2018 roku. W sumie wsparło ją w ubiegłym roku aż 17 lokali gastronomicznych, to o dwa więcej niż w poprzednich latach.

Dziękuję serdecznie restauratorom, którzy biorą udział w akcji – podkreślała Małgorzata Mruszczyk dyrektor MOPS w Częstochowie. – Nasze wspólne działania przynoszą świetny efekt. Seniorzy coraz chętniej odwiedzają kluby, kawiarnie i restauracje – ale stają się też aktywni na innych polach. Często potrzebny jest ten pierwszy impuls, by wyjść z domu, otworzyć się na ludzi i zacząć w pełni korzystać z życia. Kawiarenka spełnia właśnie taką rolę.

– Chcę podkreślić, że takie działania są bardzo potrzebne – mówił podczas spotkania Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski. – Jako lekarz zalecam osobom w wieku senioralnym przede wszystkim aktywność, która jest gwarancją długiego życia w zdrowiu. Dlatego w imieniu władz miasta dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do realizacji „Kawiarenki dla Seniora”.

Beneficjentami akcji byli mieszkańcy Częstochowy (kobiety i mężczyźni powyżej 60. roku życia), bez względu na wysokość posiadanego dochodu. By skorzystać z kawiarenkowej oferty wystarczyło odebrać specjalny karnet w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i udać z się nim do wybranej kawiarni, restauracji czy klubu. Częstochowski MOPS koordynował działania związane z przygotowaniem i samą realizacją Akcji.

Uczestnicy brali udział w akcji indywidualnie, ale także w większych grupach. Po kupony zgłaszali się m.in. seniorzy objęci pomocą i wsparciem przez Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów, Dzienny Dom „SENIOR+” prowadzony przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przy ul. Kontkiewicza 2 oraz członkowie Koła nr 2 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy w Częstochowie.

W 2018 r. udział w akcji brało 17 lokali gastronomicznych, to o dwa więcej niż w poprzednich latach.

W roku 2018 w realizację akcji włączyły się

  • Restauracja TORRA – Częstochowa, ul. Racławicka 2,

 

JAZZ CLUB FIVE O‘CLOCK – Częstochowa, ul. Wilsona 16,

 

Restauracja TOPOLLINO – Częstochowa, al. NMP 67,

 

Restauracja POP-ART – Częstochowa, Skwer Solidarności,

 

Kawiarnia CAFE BELG – Częstochowa, al. NMP 32,

 

Kawiarnia CAFFE DEL CORSO – Częstochowa, al. NMP 53,

 

GOSPODA RYBNA – Częstochowa, ul. Focha 16,

 

Gospoda ZŁOTY GARNIEC – Częstochowa, ul. Iglasta 8,

 

Kawiarnia NADO CAFE – Częstochowa, al. NMP 59,

 

Kawiarnia TUTANCHAMON CAFE – Częstochowa, ul. Wały Dwernickiego 11 pawilon 7,

 

Klubokawiarnia ALTERNATYWA 21 – Częstochowa, ul. Mielczarskiego 20,

 

Kawiarnia CAFE 29 – Częstochowa, al. NMP 29,

 

Restauracja POD RATUSZEM – Częstochowa, al. NMP 45,

 

Restauracja A NÓŻ WIDELEC – Częstochowa, ul. Racławicka 18,

 

Kawiarnia CAFE PRZY ALEI – Częstochowa, al. NMP 46,

 

Restauracja KARMA – Częstochowa, ul. Szymanowskiego 1,

 

Restauracja LE CIDRE – Częstochowa, ul. Mirowska 8.