Od 18 maja zniesienie kolejnych ograniczeń wprowadzanych w związku z COVID-19

Od poniedziałku, 18 maja będzie można pójść do fryzjera i kosmetyczki, restauracji i kawiarni. Możliwe będzie także podwyższenie limitu pasażerów w transporcie publicznym. To tylko część znoszonych ograniczeń o których wczoraj poinformował rząd.

Już od niedzieli, 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

Od 18 maja będzie można skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej). Będą oczywiście obowiązywać liczne obostrzenia.

To m.in. limit osób w lokalu gastronomicznym (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2); dezynfekcja stolika po każdym kliencie; dwumetrowa odległość między stolikami; zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach; noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu.
Goście restauracji będą mogli zdjąć maseczki, siedząc już przy stolikach. Blaty będą mogły być odsunięte od siebie o 1 metr pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo co najmniej metrowymi przegrodami. Goście będą mogli jeść zarówno w środku restauracji, jak i w jej ogródku.

W poniedziałek będą mogli wznowić swoją działalność także fryzjerzy i kosmetyczki. Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.: obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala); używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe; przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Klient nie będzie mógł oczekiwać na usługę w poczekalni.

Od niedzieli, 17 maja zmniejszą się również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2 (dotychczas 15 m2).

Od 18 maja będzie też zwiększony limit osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów); a na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

18 maja możliwa ma być także organizacja zajęć w obiektach zamkniętych. Nie będzie można jednak korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach konieczna będzie dezynfekcja urządzeń. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć: 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2), 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2), 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2), 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Od 18 maja możliwa będzie również m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych oraz nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.

Zgodnie z informacjami rządu, od 25 maja maturzyści i ośmioklasiści będą mogli liczyć na bezpośrednie konsultacje z nauczycielami, a uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych będą mogli wrócić do szkół.

Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje, czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Niebawem Ministerstwo Edukacji Narodowej ma podać szczegóły dotyczące sanitarnych wytycznych dla szkół.

Od 25 maja możliwe też będą konsultacje – indywidualnie lub w małych grupach – z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas, przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach.

25 maja na uczelnie będzie mogła wrócić też część studentów i doktorantów. Szczegółowe regulacje oraz dodatkowe wytyczne dotyczące nowych zasad określi rozporządzenie, które wkrótce zostanie przekazane do konsultacji.

Do 12 czerwca przedłużono kontrole na granicy.

Więcej szczegółów na ten temat na stronach MSWiA.

Więcej w serwisie RP

Źródło: Urząd Miasta Częstochowy
Z wykorzystaniem informacji z serwisu rządowego