Mróz i śnieżyce. Kolejne dni dodatkowego wsparcia osób bezdomnych, nocne kontrole miejsc niemieszkalnych, ciepła herbata, posiłki

Mroźne i śnieżne noce są szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych przebywających w tzw. miejscach niemieszkalnych (m.in. w pustostanach, altanach). Dlatego miniony weekend, ze względu na pogodę, był kolejnym, podczas którego organizacje i instytucje działające w naszym mieście w ramach Partnerstwa lokalnego na rzecz przeciwdziałania problemowi bezdomności zapewniły osobom bezdomnym dodatkowe, doraźne wsparcie.

Wieczorem i w nocy z soboty na niedzielę patrole Straży Miejskiej skontrolowały 24 miejsca, gdzie mogą gromadzić się osoby bezdomne. Zastano 9 osób, którym wydano gorącą herbatę. W nocy z niedzieli na poniedziałek strażnicy miejscy skontrolowali 39 miejsc. Zastano 12 osób bezdomnych, którym wydano ciepłą herbatę oraz pożywienie.

Akcja była koordynowana przez MOPS w Częstochowie, włączyły się w nią organizacje i instytucje  działające w partnerstwie. W związku z niekorzystnymi prognozami, służby miejskie są przygotowane do kontynuowania podobnych działań podczas kolejnych mroźnych nocy. Dodatkowo patrole będą wyposażone także w ciepłą zupę, odzież i kołdry, koce, śpiwory.

Warto pamiętać, że działania doraźne realizowane w najmroźniejsze dni i noce to kolejna możliwość, by zaproponować osobom bezdomnym przebywającym w miejscach niemieszkalnych także inne formy wsparcia.  W tym m.in. pobyt w ogrzewalni, a długofalowo w placówkach całodobowych, w których odbywa się praca socjalna mająca na celu usamodzielnienie i wyjście z kryzysu bezdomności.