Dzisiejszej nocy MOPS ponownie będzie koordynował akcję dostarczania posiłków osobom bezdomnym

Dzisiejsza noc (22 z 23 stycznia 2019) ma być bardzo mroźna, w związku z tym zostanie wznowiona akcja dowożenia gorących posiłków w miejsca niemieszkalne podczas wieczornego i nocnego patrolowania naszego miasta. Jest to działanie organizowane przez Partnerstwo Lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności na terenie Gminy Miasta Częstochowy i  koordynowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Patrol Straży Miejskiej oraz streetworker będą sprawdzać sytuację osób bezdomnych przebywających poza placówkami – m.in. w altanach, pustostanach, wiatach. Takie akcje to przede wszystkim okazja do sprawdzenia stanu zdrowia i próba przekonania osób bezdomnych do skorzystania z możliwości bezpiecznego pobytu np. w miejskiej ogrzewalni przy ul. Sikorskiego. By pomóc przetrwać niskie temperatury strażnicy i streetworker będą także rozdawać gorącą zupę, pieczywo, herbatę.

To już druga noc w tym sezonie zimowym, podczas które posiłki dostarczane są do miejsc niemieszkalnych. Sytuacja pogodowa jest monitorowana i na bieżąco będzie podejmowana decyzja o wznawianiu akcji za każdym razem, gdy temperatury spadną mocno poniżej zera.

Posiłki przygotowuje Fundacja Chrześcijańska “Adullam”, a dostarcza patrol Straży Miejskiej wraz ze streetworkerem. Akcję koordynuje MOPS w Częstochowie.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina także, by w mroźne dni i noce zwracać szczególną uwagę zarówno na osoby bezdomne, jak i na starsze, samotne, z  niepełnosprawnościami i wszystkie, którym może zagrażać niska temperatura.

W przypadku zauważenia osób wymagających pomocy, szczególnie tych przebywających na zewnątrz, należy niezwłocznie zawiadomić służby np. dzwoniąc pod numer alarmowy 112, do Straży Miejskiej – tel. 986 lub poinformować MOPS w Częstochowie – tel. 34 37 24 200.

Przypominamy, także o numerze 987 to bezpłatna infolinia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w  Katowicach. Pod tym numerem można uzyskać informacje o lokalnych instytucjach udzielających pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych z woj. śląskiego. Połączenia są bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.